خانه / دپارتمان آموزشی / اسرار ومهارت های کارآفرینی:

اسرار ومهارت های کارآفرینی:

یادگیری اسرار ومهارت های کارآفرینی برای موفقیت لازم است. آیا تا به حال خودتان را با کارآفرینانی مانند بیل گیتس, هنری فورد و وارن بافت مقایسه کرده اید؟ آنها چه مهارت هایی دارند که شما ندارید؟

شما اگر می خواهید بک فوتبالیست موفق شوید باید مهارت های لازم یک فوتبالیست را داشته باشید واین برای هر حرفه ای از جمله کارآفرینی لازم است.

مهارت های لازم برای کارآفرین شدن به صورت زیر است:

  • مهارت های شخصی

۲۰ سال طول می کشد تا یک شهرت ویک برند شکل بگیرد ولی برای نابودی آن ۵ دقیقه لازم است.

( وارن بافت)

اگر شما به این جمله توجه کنید طور دیگه ای عمل خواهید کرد.

اولین مهارتی که باید توسعه دهید مهارت شخصی است. منظور از مهارت شخصی چیست؟ یعنی مهارت هایی که به شخصیت شما مربوط می شود. بیشتر شبیه عادت هاست. مثلا اگر شما یک متخصص حرفه ای هستید مهم است که شما چشم هایتان را پرورش دهید تا دقیق وزیرک باشد برای کشف کردن خطاها وبیماری ها.

من در اینجا در مورد توسعه ذهنیت کارآفرینی صحبت می کنم. قبل از شروع کسب وکار باید ذهنیت خود را اصلاح کنید ویک ذهنیت درست پیدا کنید. داشتن ذهنیت درست مستلزم این است که شما این ذهنیت را که باید سریع به ثروت برسید را  رها کنید واز همه مهمتر باید ذهن متمرکز داشته باشید.

مهمترین خصیصه در روابط تجاری داشتن صداقت است اگر صادق باشید موفق خواهید شد شک نکنید.

کارآفرینان شجاع هستند وعلاقه زیادی به کارآفرینی دارند . مهمتر از همه, آنها خارج از چارچوب فکر می کنند.

 

  • مهارت های ارتباطی:

مهارت بعدی که شما نیاز دارید توسعه مهارت های ارتباطی است واین واقعیت که شما دارید صحبت می کنید به این معنی نیست که کسی گوش می دهد.

برای داشتن یک کسب وکار موفق شما باید یک ارتباط برقرار کننده قدرتمند باشید, هر زمانی که بیل گیتس صحبت می کند مردم با دقت زیادی گوش می دهند, هر زمان که وارن بافت یک توصیه می کند مردم عمل می کنند.

وارن بافت در مصاحبه ای اعلام کرد. او دوره روابط عمومی را در دانشگاه دیل کارنگی برای بهبود مهارت های ارتباطی گذرانده است.

 

  • مهارت های مذاکره:

در جریان ساخت یک کسب وکار شما مجبور به مذاکره  در مورد معاملات هستید, شما با مشتریان وتامین کنندگان درباره کالا وخدمات ارائه شده مذاکره می کنید, درباره شرایط وضوابط وام های بانکی با بانکداران مذاکره می کنید.

دلیل اینکه بیل گیتس در ۳۰ سالگی ثروتمند ترین مرد جهان شد این بود که در اوایل دهه ۲۰ یک مذاکره استراتژیک با IBM کرد. اگر بیل گیتس مهارت متقاعد کردن را نداشت ممکن بود الان اسمی از او وجود نداشت. اگر شما نمی توانید مذاکره کنید ومهارت متقاعد کردن را ندارید ایجاد یک کسب و کار می تواند رویای شما باشد. مذاکره یک هنر است که می توانید بیاموزید. پس وقت خود را برای یادگیری آن اختصاص دهید.

 

  • مهارت رهبری:

درکسب وکار, مهارت رهبری یک گزینه نیست, یک ضرورت است.

رابرت کیوساکی

کسب وکار همه چیزهایی است که مربوط به رابطه شما با مردم می شود. رهبری یعنی جمع کردن مردم با پس زمینه های ذهنی, مهارتها وایدئولوژیهای متفاوت در کنار هم برای تشکیل دادن یک تیم کسب وکار.

همه کارآفرین های موفق رهبر به دنیا نیامده اند بلکه خود را متعهد کرده اند تا هنر رهبری را بیاموزند. امروزه آنها تعداد زیادی پیرو دارند.

ابتدا باید سه مهارت اولی را تقویت کنید آنها پیش نیاز مهارت رهبری هستند.

 

  • مهارت فروش:

این شاید مهمترین مهارت کارآفرینی باشد.

من مهارت فروش را مهمترین مهارت می دانم زیرا همه چیز زندگی به فروش مربوط می شود. برای داشتن یک کار خوب شما باید خودتان را به کارفرمایان بفروشید.

حتی زمان ازدواج هم باید خودتان را به همسرتان بفروشید واو را متقاعد کنید که بهترین شریک زندگی هستید.

بسیاری از مردم از فروش می ترسند زیرا می ترسند به اونها بی محلی بشه ولی توماس ادیسون وری کروک  به عنوان فروشنده شروع به کار کردند.

از امروز شروع کنید که چیزی را بفروشید.

 

مجتبی برزگر دوین عضو هیات علمی دانشگاه

WWW.artoosh.org

درباره ی مدیر

عضو هیات علمی دانشگاه در رشته اقتصاد - بازاریابی

همچنین ببینید

راهکارهایی برای شروع کسب‌وکار در شرایط دشوار اقتصادی

شروع یک کسب‌وکار جدید کار سختی است و وقتی کشوری در شرایط اقتصادی دشوار قرار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =