خانه / دپارتمان آموزشی / دپارتمان بازاریابی / بازاریابی / پیشنهادهای ویژه بازاریابی

پیشنهادهای ویژه بازاریابی

چیدن سبزی میوه جات در اول فروشگاه  چون وقتی شما با خرید سالم شروع می کنید برای جایزه به خود به سمت خرید چیپس و پفک می‎روید، وقتی وارد فروشگاه می شویم اول به سمت راست می رویم پس اجناس سود آور را راست بچینید. این روش هر فرد را یکسان در نظر می گیرد ولی امروزه بازاریابی فرد به فرد است ، مطابق با ارجحیت های خرید خاص هر مشتری می باشد. افرادی که دارای فهرست خرید بودند بیش از ۵ درصد تصمیماتشان لحظه ای گرفته می شود که مشتری محصول را روی قفسه می‏ بیند.
یک شرکت عکسهایی را که مصرف کنندگان اینترنتی می فرستند تحلیل و آنها را براساس چاقی یا لاغری کوتاهی یا بلندی و… مصرفی که در نتیجه به آن نیاز دارند طبقه بندی می کند . اگر از کارت اعتباری شرکت تارگت استفاده می کنید و یک بار در هفته اغلب ۶/۳۰ بعد از ظهر بستنی می خرید نشان می دهد که بچه دارید و اگر گاهی حبوبات می خرید اما هیچ وقت شیر نمی خرید برای شما پیامک می‎فرستند و تخفیف برای شیر در نظر می گیرند. اگر دو فرد آب پرتقال بخرند و یکی از آنها خانم ۳۸ ساله باشد پس برای فرزندانش می‎خرد و یک تخفیف DrD برای او جذاب است. و دیگری مردی ۳۸ ساله است که پس از دویدن مصرف می کند تخفیف کتانی برایش جذاب است.
پروفسور آلن اندرسون در تحقیقی تحت عنوان عنوان چرا برخی از افراد جریان عادی خرید خود را تغییر می دهند؟ با ۳۰۰ نفر مصاحبه کرد و متوجه شد که تعداد کمی حدود ۱۰/۵ درصد مارک خرید خود را تغییر داده اند و آن افرادی که عادت خود را تغییر داده بودند  حادثه‏‎ای در زندگیشان رخ داده بود مثلا ازدواج کرده بودند . تغییر محل سکونت، ازدواج، طلاق ، از دست دادن یا تغییر شغل باعث تغییر عادت خرید می شود و مهمترین تغییر تولد نوزاد است. پدر و مادری که تازه بچه دار شده اند خیلی برای شرکتها ارزشمند هستند و راحت عادتهای خرید خود را تغییر می دهند. برای بدست آوردن آمار آنها به بیمارستان ها هم می روند مثلا  دالت دسینی به والدین نوزاد دار شده هدیه می‎دهد. پل با استفاده از طلاعات خرید کسانی که بارداری خود را اعلام کرده  بودند و خریدهای آنها در ۹ ماه گذشته توانست پیش بینی کند کدام یک از خانم ها در سه ماه دوم بارداری هستند . یا یک شرکت رادیویی با استفاده از الگوریتم به پیش بینی عادت های شنوندگان در خصوص موسیقی پرداخته است در فروش موفق است یا نه . زیرا یک آهنگ موفق و پر فروش باعث می شود مردم بازی و اینترنت را کنار بگذارند و به رادیو یا تلویزیون گوش دهند و این زمان مناسب برای تبلیغات است. روان شناسان اثبات کردند که ما چیزهایی را که به نظر ما آشنا هستند ترجیح می دهیم به همین دلیل آهنگ هایی که آشنا به نظر می رسند حتی اگر زیاد شنیده باشیم محبوب اند.
مردم را تشویق کنیم به جای گوشت سایر اعضای حیوان را بخورند در جنگ جهانی دوم برای تغییر رژیم غذایی مردم باید مسائل نا متعارف را آشنا ساخت به این منظور 
اگر غذا چه آشنا و چه ناآشنا شبیه تجربیات گذشته آماده می شد افراد به خوردن آن تمایل نشان می دادند پس باید خانمهای خانه دار یاد می گرفتند تا کاری کنند ظاهر و بوی غذا شبیه انتظار خانواده شود و تبلیغ استیک قلوه را شروع کردند. در بخش آهنگ نیز آهنگ جدید را بین دو آهنک آشنا و برتر پخش کردند در قسمت خانمهای باردار آگهی ماشین چمن زنی  را کنار پوشاک قرار دادند . آگهی پوشاک را بین محصولات غیر بارداری استتار کردند .
اگر چیز جدید را در عادت های قدیمی بپیچید مردم آن را آسانتر می پذیرند. در تحقیقی که در خصوص استفاده از باشگاه ورزشی صورت گرفت مشخص شد دلیل رفتن افراد به باشگاه عامل احساسی است برای مثال کارکنان نام اعضا را می دانستند . عادت جدید ورزش کردن را با چیزی که مردم دوست دارند بپوشانید مثل علاقه رفتن به مکانی هایی که دوستی با دیگران آسان است.

درباره ی مدیر

عضو هیات علمی دانشگاه در رشته اقتصاد - بازاریابی

همچنین ببینید

۱۰ استراتژی جذاب بازاریابی

۱- حرکت کنید و بیرون بروید: بازاریابی باید نشان دهد چرا یک کسب و کار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − شانزده =