خانه / دپارتمان آموزشی / دپارتمان موفقیت / مواظب شغل خود باشید ( درس پنجم از ۳۰ درس موفقیت)

مواظب شغل خود باشید ( درس پنجم از ۳۰ درس موفقیت)

[membersonly]

قید و بندهای شغلی بخصوصی برای عده ای از کارمندان چندان دست و پا گیر می شود که گاه اراده ی شخص را مختل می کند! کار فرمایان و روسا ، ضوابط  و مقررات شغلی و روابط اداری و سازمانی هر یک می توانند شما را به انقیاد خود در آورند و شما را از ایفای وظایف شخصی و خانوادگی و دیگر وظایف اجتماعی و حتی شغلی باز دارند ، مگر آن که موقعیت خود و وظایف خود را در محیط کار بدرستی تشخیص دهید و در همان چارچوب آزادانه و با اختیار تمام تصمیم بگیرید و عمل کنید.
چرا روابط شغلی و اداری اغلب به عامل بازدارنده و بی ارادگی تبدیل می شود؟ چندین عامل در این جهت دخالت موثر دارند، در این جا به مهمترین آنها اشاره ای گذرا می کنیم:
احساس وابستگی شدید به شغل
این احساس مستقیما از ضعف اراده و نا آشنایی به توانایی های جسمی و روانی خدادادی شخص سرچشمه می گیرد . عده ای از کارکنان چنان خود را نیازمند شغل خود می بینند که نمی توانند بدون آن که وجود مستقل خود را تصور کنند! واقعا چرا بعضی فکر می کنند اگر شغل خود را از دست بدهند، خود از دست می روند ؟ و در نتیجه برای حفظ آن به هر خواری و عمل خلاف هویت انسانی و شخصیت خود را و حتی ضوابط و موازین شناخته شده ی اداری تن در می دهند.
همچنین این احساس از آنجا ناشی می شود که شخص فکر می کند غیر از شغلی که دارد کار دیگری از او برنمی آید . او در بیست سالگی شغلی را پذیرفته  و حالا در سن ۳۰ یا ۴۰ سالگی با وجودی که علایق تازه ای پیدا کرده  و احتمالا بدون علاقه و فقط بنا به عادت، شغل خود را حفظ کرده است در حالی که اگر اراده ی خود را تقویت کند و توانایی های بی شمار خود را بسنجد، مجبور نیست فرصتهای شغلی تازه را از دست بدهد .

[/membersonly]

درباره ی مدیر

عضو هیات علمی دانشگاه در رشته اقتصاد - بازاریابی

همچنین ببینید

این ۶ عادت شما را موفق تر می کند:

موفقیت زمانی اتفاق می افتد که مردم آنچه را که برای موفقیت لازم است به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + یک =