خانه / دپارتمان آموزشی / دپارتمان موفقیت / موقعیت زندگی خود را ارزیابی کنید ( درس سوم از ۳۰ درس موفقیت )

موقعیت زندگی خود را ارزیابی کنید ( درس سوم از ۳۰ درس موفقیت )

[membersonly] باید بفهمید در چه شرایطی ممکن است در تله هایی بیفتید که شما را به دنباله روی می کشانند. ارزیابی موقعیت یعنی این که هدف خود را از کاری که می خواهید انجام دهید روشن کنید، در مورد آن آگاهی و اطلاع کافی به دست آورید، خود را آماده کنید و مسیر اقدامهای خود را گام به گام برای خودتان روشن کنید.
مثلا پارچه ای خریده اید و حالا فهمیده اید که مغبون شده اید و می خواهید آن را به پارچه فروش پس بدهید و پول خود را بگیرید.
در این جا هدف شما پس گرفتن پولتان است. از فروشنده یا مدیر فروشگاه چه می دانید؟ اول به سراغ چه کسی بروید، مغازه دار؟ اگر جواب رد شنیدید چه کنید؟ به صنف قماش فروشان نامه بنویسید؟ یا موضوع را داخل پارچه فروشی فیصله بدهید؟ به هر حال خوب است که مطابق عادتهای گذشته عمل نکنید .
برای آن که موقعیت خود را بهتر بسنجید بهتر است کمی به عبارت‎هایی فکر کنید که معمولا هنگام صحبت و رو به رو شدن با دیگران به کار می برید و یا مغز خود را حلاجی می کنید. ببینید  کدام از این عبارتها ازعادتهای شما ناشی نمی شود؟ و آیا شما را به حالت دنباله روی نمی کشاند؟ اگر این طور است حتما آنها را با عبارتهای مناسبتر که شایسته ی موقعیت شما است عوض کنید.
چند مورد از  این عبارتها را نقل می کنیم
۱- من مطمئنم که نمی توانم در این کار موفق شوم !
با این طرز فکر چگونه می توانید کاری را که مورد علاقه شما است شروع کنید و اگر شروع کردید چقدر می توانید به موفقیت خود امید داشته باشید؟!
۲- به او نشان خواهم داد که نمی تواند هر طور دلش می خواهد با من رفتار کند!
چه لزومی دارد قصد خود را برای طرف روشن کنید. اگر می خواهید جلو سو استفاده طرف را بگیرید نباید چنان کنترل خود را از دست بدهید که او کنترل شما را دست بگیرد !
۳- خدا کند از سوال من ناراحت و عصبانی نشود !
اگر طرف مقابل شما بفهمد که شما در برابر ناراحتی یا عصبانی شدن او کوتاه می آیید، خوب معاوم است ناراحت و عصبانی هم می شود
۴- اگر به او بگویم چکار کرده ام با خود فکر می کند من احمق هستم !
دراین جا هم اگر از رفتار یا گفته های شما پی ببرد که می ترسید به نظر او احمق جلوه کنید، بی تردید به شما وانمود خواهد کرد که چندان عقل درستی ندارید!

۵- می ترسم اگر آن طور که دلم می خواهد رفتار کنم، احساسات او جریحه دار شود!
باز هم اگر نگران جریحه دار شدن احساسات او هستید ممکن است همیشه با سو استفاده از این ضعف شما وانمود کند که احساساتش جریحه دار شده است !
آیا معنای این نظر آن است که به عواطف و احساسات دیگران بی اعتنا باشیم؟ ابدا این طور نیست. موضوع این است که اگر دیگران بدانند مثلا با تظاهر به جریحه دار شدن احساساتشان نمی توانند شما را تحت تاثیر قرار دهند، خود به خود کمتر واقعا احساساتشان جریحه دار می شود.
۶- من به تنهایی نمی توانم این مشکل را حل کنم !
اگر قرار باشد دیگران به جای شما با مشکلات رو به رو شوند، نتیجه این خواهد شد که همواره از زیر بار وظیفه و مسئولیت خود شانه خالی کنید. گذشته از آن وقتی افراد سلطه طلب بدانند شما از رویارویی با مشکلات پرهیز می کنید، مستقیما با شما روبه رو می شوند و شما که طبعا مجهز نیستید وادار به عقب نشینی می شوید .
۷- او نباید با من این طور رفتار کند، این منصفانه نیست!
در این جا دیگر خیلی از قضیه پرت افتاده اید! دیگران معمولا کاری ندارند شما چه چیز را منصفانه می دانید و چه چیز را غیر منصفانه! . باز در این جا شما به دنبال آن هستید تا دیگران آن طور با شما رفتار کنند که شما دلتان می خواهد! در نتیجه چون رفتار واقعی دیگران را درک نکرده اید نمی توانید عمل متناسب با آن را در پیش بگیرید.
آیا بهتر نیست با خود فکر کنید«به او اجازه نخواهم داد با من غیر منصفانه و مطابق میل خود رفتار کند» ؟
نمونه های بالا از جمله افکاری است که شما را به دام دنبایه روی می اندازد. با ارزیابی شخصیت خود و تغییر صحیح افکار و عادت های یاد شده خواهید توانست قسمت مهمی از حالتهایی که شما را از رسیدن به موفقیت باز می دارند، از میان ببرید.

[/membersonly]

درباره ی مدیر

عضو هیات علمی دانشگاه در رشته اقتصاد - بازاریابی

همچنین ببینید

این ۶ عادت شما را موفق تر می کند:

موفقیت زمانی اتفاق می افتد که مردم آنچه را که برای موفقیت لازم است به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − یک =