خانه / دپارتمان آموزشی / دپارتمان موفقیت / نگذارید نزدیکان و بستگان شما را اسیر کنند(درس چهارم از ۳۰ درس موفقیت )

نگذارید نزدیکان و بستگان شما را اسیر کنند(درس چهارم از ۳۰ درس موفقیت )

[membersonly]

به محض آن که اولین قدم را در راه استقلال فکری و عملی خود برداشتید، آنها که معولا دیگران را به دنبال خود می کشانند و بازیچه ی خویش قرا می دهند در مقابل شما قرار خواهند گرفت. دسته اول از این افراد همان نزدیکان شما هستند !
شاید تعجب کنید اگر بگوییم افراد خانواده از میان آنها که ممکن است شما دنباله رو آنها بشوید، از همه ی عوامل دیگر مهمتر و موثرتر هستند ! موارد بسیار زیاد است از جمله : بدون میل و اراده به دیدن این یا آن قوم و خویش رفتن، از فلان خویشاوند که سرزده به عنوان مثلا بازدید به دیدار خانواده آمده، ساعتها پذیزایی کردن، به اجبار راننده ی شخصی اقوام دور و نزدیک شدن، ناخواسته با افراد فامیل معاشرت و نشست و برخاست کردن، با بی حوصلگی غرولند و گله گذاری پر طول و تفصیل فلان خویشاوند پرتوقع و وراج را شنیدن و تصدیق کردن، مانند خانه شاگردها در یک مهمانی شلوغ فامیلی به دنبال جور کردن وسایل آشپزخانه و پذیرایی از این خانه به آن خانه دویدن برای شرکت در فلان بحث و جدل بی پایان فامیلی ساعتها وقت صرف کردن و در نتیجه مثلا از مطالعه کتاب مورد علاقه خود در اتاق خلوت خانه محروم ماندن و دهها نمونه دیگر و بدتر از همه زمانی است که شما معلوم نیست به چه دلیلی ، حلال مشکلات فامیل شناخته شده اید و هر کس هر مشکلی برایش پیش می آید یکراست به شما مراجعه می کند و شما هم که دیگر این نقش را پذیرفته اید هر لحظه نگران هستید که خواهر یا عمه یا مثلا خواهرزادتون برای طرح مشکل تازه یا کهنه اش به شما تلفن کند یا پیغام بفرستد و گاه شما را به فلان محل احضار کند! یکی از این نمونه ها را من می شناسم، همه روزه یا در حال پذیرایی از میهمان است ، یا گل و شیرینی و کمپوت در دست به عیادت مریض می رود و برای رتق و فتق مسائل پسر عمه اش که با خانواده از شهرستان آمده سوار ماشین شخصی یا تاکسی توی شهر پرسه می زند !
اطرافیان و اقوام او همه به این وضع عادت کرده اند و او هم به این وضع عادت داده اند و هر وقت مشکلی برایشان پیش بیاید، با وجودی که خودشان معمولا بی کس و کار هم نیستند، مستقیما به شحص مورد نظر ما مراجعه می کنند!
اشتباه نکنید! قصد ما این نیست که باید به مسائل خانوادگی بی اعتنا بود، یا صله رحم نکرد یا از کمک به عزیزان و نزدیکان خودداری کرد. به هیچ وجه مسائل را نباید با هم قاطی کنیم . کمک داوطلبانه و آگاهانه و متناسب با امکانات و توان به دیگران، بخصوص افراد خانواده و خویشاوندان، با گرفتار شدن در تار و پود روابط فامیلی که شما را بی اختیار به این سو و آن سو می کشاند خیلی فرق دارد این طور نیست؟
چگونه با این وضع مقابله کنید!
شما که نمی خواهید دنباله رو باشید، کارتان در برابر افراد خانواده از همه دشوارتر است. اگر در این آزمایش موفق شوید، مقابله با عوامل بعدی آسانتر خواهد بود افراد خانواده و فامیل به علت نزدیکی و احساس علاقه و الفت نسبت به یکدیگر ، در برابر استقلال طلبی سخت مقاومت می کنند و برای آن که یکدیگر را زیر نفوذ و سلطه خود درآورند گاه حتی از ارتکاب گناه پروا نمی کنند و البته اغلب خود به نادرستی اعمال خود آگاهی ندارند. در هر حال آنها اگر در برابر قاطعیت و سر سختی همراه با ملایمت و صمیمیت شما قرار گیرند و اطمینان پیدا کنند شما تحت هیچ شرایطی موضع خود را تغییر نخواهید داد، استقلال شما را به رسمیت خواهند شناخت ، به اراده شما احترام خواهند گذاشت، سطح توقع و انتظار خود را با علایق و روش زندگی شما تطبیق خواهند داد و خواهید دید که در نهایت روابط صمیمانه تری نسبت به گذشته با شما برقرار خواهند کرد .

[/membersonly]

درباره ی مدیر

عضو هیات علمی دانشگاه در رشته اقتصاد - بازاریابی

همچنین ببینید

این ۶ عادت شما را موفق تر می کند:

موفقیت زمانی اتفاق می افتد که مردم آنچه را که برای موفقیت لازم است به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 4 =