خانه / دپارتمان آموزشی / راه هایی که شما را خلاق تر می کند

راه هایی که شما را خلاق تر می کند

 

۱-  سوال درست بپرسید:

بدون فکر کردن زیاد یک سوال را به ده مدل مختلف بنویسید. مثلا چگونه می توانم غذاهای چینی را در ایران جا بیندازم؟ سوال کنید چگونه می توان محیطی آرام و راحت برای لذت بردن از یک غذای چینی عالی بسازم؟                                                  اگر مشکلی دارید یک لیست از روشهای حل آن تهیه کنید.

 

۲- یک متخصص باشید:

تبدیل شدن به یک متخصص در هر شغلی نیاز به زمان دارد و شما باید به خودتان فشار بیاورید تا کارهایی را خارج از توانایی تان انجام دهید. وقتی می خواهید در مورد موضوعی اطلاعاتی بدست بیاورید از تمام حواستان استفاده کنید. مثلا می خواهید در مورد سی و سه پل اصفهان اطلاعاتی کسب کنید, باید غذاهای محلی را امتحان کنید، فیلم های محلی آن شهر را نگاه کنید، رادیو و تلویزیون اصفهان را نگاه کنید.

 

۳- فکر باز وآگاه داشته باشید:

افراد خلاق همیشه در جستجوی راه حل های ممکن هستند. شما می توانید این کار را با آگاهی بیشترو تمرین های ذهنی انجام دهید. افراد اکثرا رویداد ها را بر اساس انتظارات و تصوراتی که در ذهن دارند تفسیر می کنند. ولی شما باید سعی کنید فکرتان را باز بگذارید, کنجکاو باشید و در مقابل تفکرات کلیشه ای مقاومت کنید.                               محققان دریافتند افرادی که خودشان را خوش شانس می دانند تمایل دارند چیزهای بیشتری نسبت به سایر افراد یاد بگیرند و آنها در زمان فرصت های غیر منتظره دست به عمل میزنند و با بقیه همکاری می کنند. ولی افراد کم شانس وقتی به اهداف محدود خودشان رسیدند دست از تلاش بر می دارند و فرصت ها را از دست می دهند.

اجازه ندهید حوادث ناگوار شما را آزار دهد؛ خیلی از ابداعات و اختراعات زمانی بوجود آمده که کسی به جای ملامت گذشته و شکست، آن را مطالعه کرده و از آن تجربه کسب کرده است. با اسباب بازی بچه ها بازی کنید، بازی های بچه ها باعث بوجود آمدن راه های جدید می شود. اگر شما به شرکت های موفق سری بزنید حتما در آنجا اسباب بازی بچه ها را خواهید دید.

 

۴- بازی کنید:

هنگامی که شما بازی می کنید ذهن شما منحرف میشود و زمان کارکردن ذهن ناخودآگاه شما است و این برای شکوفایی خلاقیت شما لازم است.

آینده را کاوش کنید تصور کنید پنج سال آینده فرد موفقی هستید؛ جزئیات این موفقیت را بنویسید و از خودتان سوال کنید چطور به این موفقیت رسیدید؟ و اولین قدمی که برای رسیدن به موفقیت برداشته اید چه بوده است؟ و مانع اولیه بر سر راهتان چه بوده و چگونه آن را برداشته اید؟

سعی کنید در پایان ساعت کاری پروژه ای را بصورت نیمه تمام رها کنید تا فردا دوباره روی آن کار کنید این باعث می شود که ذهن ما درگیر موضوع شده و تا فردا راه حل های جدیدی برای آن پیدا کند. شروع کنید به یادگرفتن یک کار جدید مثلا تیراندازی با کمان, نوازندگی و…

 

۵- ایده های زیادی بسازید:

لیستی از استفاده های غیر معمول برای اشیاء منزلتان بنویسید. چند روش برای استفاده از چاقو یا آجر وجود دارد؟ پنج دقیقه به خودتان وقت دهید تا یک لیست طولانی تهیه کنید.  نگران نباشید که ایده های شما احمقانه است یا نه؟ از ارتباطات آزاد برای ساخت کلمات جدید استفاده کنید و سعی کنید ارتباط متفاوت بین کلمات ایجاد کنید. مثلا باهویج شروع کنید نمی توانید از سایر سبزی جات برای کلمه بعدی استفاده کنید درعوض ممکن است شما چوب را انتخاب کنید مثلا هویج و چوب سپس چسب به دلیل اینکه شما در حال فکر کردن به چسب چوب هستید.

یک زمان را برای ایده در نظر بگیرید؛ مثلا هر روز صبح سی دقیقه وقت برای نوشتن یک مقاله برای یک مجله صرف کنید و همانطور که مشغول نوشتن هستید خواهید دید که ایده های جدید وارد نوشته شما می شوند.

 

۶- از ایده استفاده کنید:

این شامل ترکیب چیزهایی است که به طور معمول با هم یکی نیستند، در یک مطالعه دانشمندان علوم اعصاب بریتانیا از مردم خواسته بودند که داستان هایی را با دادن سه کلمه به آنها بسازند، به یک مجموعه از افراد کلمات مرتبط مانند: مسواک ، دندان و درخشش داده بودند و به گروه دیگر کلمات نامرتبط مانند: گاو ، زیپ و ستاره. افرادی که کلمات نامربوط را دریافت کرده بودند داستان های خلاقانه تری ساخته بودند. جملات نامربوط بسازید. به صفحه پنجاه وشش دو کتاب مختلف مراجعه کنید و پنج جمله از هرکدام از این کتاب ها را پیدا کنید، اکنون یک داستان بسازید که رابطه بین آن دو را بیان می کند.

باافرادی که با شما متفاوت هستند ارتباط برقرار کنید و فرض کنید یک شخص دیگر بودید مثلا یک آشپز یا معمار, این افراد جهان را چگونه می بینند.

 

۷- بهترین ایده ها را انتخاب کنید:

بدانید که به دنبال چه چیزی هستید. برای این کار باید به شهود خودتان اعتماد کنید. با ایده هایی شروع کنید که ساده ، زیبا و قوی هستند. ایده هایی بسازید که با هم دیگر رقابت کنند ؛ دو مورد از آنها را انتخاب کنید و توضیح دهید که چرا با هم متفاوت هستند. یا اگر شما پنجاه ایده دارید، هرکدام را روی یک کاغذ یادداشت کنید. ایده هایی که به نظر می رسد با هم رابطه دارند را یکی کنید. شما به دسته ای از ایده خواهید رسید که تفاوت های جالبی باهم دارند.                                                        دقت کنید هنگامی که می خواهید ایده خوب را انتخاب کنید جوانب مثبت و منفی آنها را یادداشت کنید. همچنین شما باید به بدترین سناریوی ممکن هم فکر کنید؛ چه چیزهایی ممکن است به موفقیت ایده شما آسیب بزند؟ ایده هایتان را ویرایش کنید از افراد معتمد بخواهید تا ایده های شما را بررسی کنند. حتی ایده های شکست خورده را هم می شود بازسازی کرد.

 

۸- نکاتی را از ایده های خود بیاموزید:

تفکر طراحی که دردره سلیکون ولی استفاده می شود به معنی استفاده از مواد ساده مانند: خاک رس یا مقوا برای شکل دادن به یک مفهوم جدید است این راه, تفکر از طریق ساختن است. فرایندی که به خلق ایده های جدید تر منجر می شود.

کشیدن یک عکس, خلاصه مشکلات یا مشکل شما با همکاران یا محیط کار را می توانید با کشیدن اشکال آن و استفاده از نمادهای ساده و یا از عکس ها و کلیپ هایی که مربوط به مشکل شما هستند را می توانید روی یک پوستر بچسبانید و آن را کنار میز خودتان قرار دهید و هر روز به آن نگاه کنید تا به شما یک ایده جدید برای حل مشکل تان بدهد. سعی کنید ایده خودتان را با مواد ساده بسازید.

 

مجتبی برزگر دوین

عضو هیات علمی دانشگاه

درباره ی مدیر

عضو هیات علمی دانشگاه در رشته اقتصاد - بازاریابی

همچنین ببینید

۱۰ ایده کسب وکار سود آور

  کسب وکار رستوران: یکی از بهترین و سود آورترین ایده های کسب وکار است, …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 13 =