خانه / دپارتمان آموزشی / روش های افزایش هوش مالی کودکان

روش های افزایش هوش مالی کودکان

از چه سنی باید آموزش های مالی کودکان را شروع کنیم؟ این سوالی است که خیلی از خانواده ها دارند. از سن دو سالگی شما باید شروع به آموزش مالی کودکتان کنید. آنها برای موفقیت در زندگی باید آموزش های مالی و کارآفرینی را ببینند؛ چون در آینده اگر هنر کسب درآمد و هوش مالی نداشته باشند نمی توانند زندگی مناسبی را برای خود بسازند و اگر ارثی هم به آنها بدهید در چشم برهم زدنی همه را از دست می دهند واز این نوع افراد حتما در اطراف خود دیده اید, که ثروت به ارث رسیده را در مدت کوتاهی از دست داده اند. این ها کسانی هستند که آموزش های مالی ندیدند.      

 

دو ساله ها

در این سن کودکان درکی از پول ندارند ولی شما می توانید با نشان دادن سکه ها,  برای او توضیح دهید که ما از این ها در فروشگاه ها استفاده می کنیم و اجازه دهید با سکه ها بازی کند. البته درحضور شما ویک قلک برایش بخرید واز او بخواهید سکه ها را داخل قلک بیندازد, ولی حواستان باشد در زمانی که نیستید سکه ها را دور از دسترس او قرار دهید چون او علاقمند به بازی با آنها می شود.

 

سه ساله ها

بعضی از سه ساله ها می توانند شروع به شناسایی انواع سکه ها کنند. در این سن کودکان شاهد معاملات بیشتر ما با پول نقد می شوند و شروع به درک آن می کنند. فرزند شما باید بفهمد که شما می توانید با پول چیزهای خوب (لذت بخش) بخرید.

 

چهارساله ها

بسیاری از چهارساله ها می توانند جنبه تجاری پول را درک کنند و وقتی پولی را به مغازه دار می دهند او پول را بر نمی گرداند ؛ ولی اکثر چهارساله ها نمی توانند تفاوت قیمت ها را درک کنند اما آنها می توانند درک کنند که بعضی مردم پول کمتری نسبت به دیگران دارند و کسانی که بیشتر دارند می توانند به کسانی که کمتر دارند کمک کنند.

 

پنج ساله ها

در پنج سالگی فرزند شما ایده واقعی از پول بدست می آورد و بهتر است از این سن شروع به دادن یک کمک هزینه کوچک به او بکنید. بنابراین برای او توضیح دهید که با دو هزار تومان می تواند یک شکلات کوچک بخرد. او را با بانک آشنا کنید چون آنها می توانند درک کنند که پول متعلق به یک مکان امن است.

 

شش ساله ها

مفهوم صرفه جویی در این سن درک می شود, اما به دلیل اینکه  آینده هنوز یک مفهوم مبهم است, اهداف پس انداز در کوتاه مدت بیشتر برای آنان قابل درک است. به او یاد دهید که اگر سه ماه پول خود را داخل قلک بیندازد می تواند بعد از این سه ماه یک اسکیت خریداری کند. در این سن کودکان شروع به یادگیری چگونگی شمردن اعداد می کنند و شما می توانید تفاوت پول ها را برایشان توضیح دهید. در این سن فرزند شما اختلاف بین نیاز و خواسته را درک خواهد کرد.

 

هفت ساله ها

فرزند شما شروع به قدردانی بابت پول هایی که به او می دهید می کند و درک میکند که این مقدار پول کم است یا زیاد واگر زیاد باشد خوشحال می شود,  چون می داند می تواند چیزهای بیشتری با آن خریداری کند. مهارت های ریاضی که در این سن یاد می گیرد به او کمک می کند پول ها را با هم ترکیب کند یعنی اسکناس را با سکه مثلا ۱۵۵ تومان

 

هشت ساله ها

در این سن فرزند شما درک بیشتری از آینده دارد و می توانید بهتر مفهوم پس انداز و صرفه جویی را به او آموزش دهید و او را تشویق کنید که برای خرید دوچرخه مورد علاقه اش باید پنج ماه صرفه جویی و پس انداز کند و در کنار پول تو جیبی که به او می دهید. از او  بخواهید درقبال به عهده گرفتن بعضی کارها پول دریافت کند تا زودتر به خواسته خود برسد.

هر چه زودتر شروع به آموزش فرزندان مان بکنیم, شانس اینکه هوش مالی آنها افزایش یابد بیشتر است. مهمتر از همه کلاس های آموزشی برای فرزندان مان آموزش های هوش مالی می باشد, زیرا آینده او را خواهد ساخت و ما درآینده نگرانی کمتری بابت پیدا نکردن شغل دولتی توسط فرزندان مان خواهیم داشت زیرا می دانیم او می تواند برای خودش درآمد بسازد.

مجتبی برزگر دوین

عضو هیات علمی دانشگاه

صفحه اصلی

درباره ی مدیر

عضو هیات علمی دانشگاه در رشته اقتصاد - بازاریابی

همچنین ببینید

۱۰ ایده کسب وکار سود آور

  کسب وکار رستوران: یکی از بهترین و سود آورترین ایده های کسب وکار است, …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =