خانه / دپارتمان آموزشی / روش های ساخت اهداف هوشمندانه

روش های ساخت اهداف هوشمندانه

تنظیم و ساخت اهداف هوشمندانه یک روش عالی برای اعتبارسنجی اهداف شماست. این کار مهمی است زیرا به شما کمک می کند تا در زمان و انرژی خود, در روند تنظیم هدف صرفه جویی کنید و کارآمدتر عمل کنید.

یک هدف هوشمندانه چیست؟

  • خاص باشد: شما باید واضح مشخص کنید که چه کاری می خواهید انجام دهید.
  • قابل سنجش باشد: شما باید اهداف و نقاط قوت خود را برای ردیابی پیشرفت تان شناسایی کنید.
  • قابل دست یابی باشد: هدف شما باید واقع بینانه و قابل کنترل و مدیریت باشد.
  • مرتبط باشد : شما باید اهدافتان را مطابق با کسب و کارتان شناسایی و مشخص کنید
  • بر اساس زمان: شما باید یک دوره زمانی مشخص برای هدفتان تعیین کنید.

 

ابزار تنظیم اهداف هوشمندانه

برای تعیین اینکه آیا هدف شما هوشمندانه است باید از طریق چک لیست زیر آن را بررسی کنید. مطمئن شوید که به هر سوال پاسخ واضحی داده اید.

 

  • درباره ساخت یک تصویر بزرگ از هدفتان فکر کنید:

تنظیم هدف هوشمندانه در مورد شکستن اهداف به بخش های معتبر است. در ابتدای این فرایند قبل از اینکه هدف خود را از طریق معیارهای هوشمند اجرا کنید ، مفید است که از پایان شروع و به اول برگردید. وقتی که شما یک تصویر بزرگ از پایان هدف در ذهنتان دارید این اغلب تمرکز شما را بر روی فرایند آسان تر می کند.

 

  • به پایین

بعد از اینکه شما یک تصویر بزرگ در ذهنتان ایجاد کردید، شما نیاز دارید تا رویکرد مخالف را کنار بگذارید و روی جزئیات تمرکز کنید. وقتی شروع به شکستن هدف خودتان به اقدامات کوچکتر برای دستیابی به معیارهای قابل اندازه گیری و قابل دست یابی بر اساس معیارهای هوشمندانه کردید,  که شامل اقداماتی می شود که به اندازه کافی کوچک و بطور خاص ممکن می باشد. شما نیاز دارید که تا حد امکان مراحل را کوچکتر کنید تا حرکت و پیشرفت رو به جلو فرایند, برای شما آسان تر شود.

 

  • از یک فرمول سیستماتیک استفاده کنید:

تنتظیم هدف هوشمندانه به منزله استفاده از یک فرمول است که با انجام موفق آن شما را  از نقطه A  به نقطه Bحرکت می دهد و فرایند شما ساختاریافته تر می شود  و راحت تر می توانید فرایند را درست کنید؛ درمقابل شکل گیری اهداف مختلف در سرتان مقاومت کنید و همه چیز رابنویسید تا هرچیزی که برای رسیدن به هدف در اختیار دارید و هر آنچه که لازم دارید تا بدست بیاورید مشخص شود.

 

  • پیگیری پیشرفت:

زمانی که شما هدفتان را مشخص کردید بر روی فعالیت های روزانه که برای رسیدن به هدف نیاز دارید تمرکز کنید، به راحتی می تواند فراموش شود که شما در کجای فرایند قرار دارید. برنامه های منظم برای ثبت پیشرفت ها مشخص کنید، مراحل بعدی را مرور کنید و موفقیت های خودتان را جشن بگیرید. این یک راه عالی برای اطمینان یافتن از این که در مسیر درست حرکت می کنید است و به شما اجازه می دهد تا پیشرفت خودتان را تعیین کنید و انگیزه ای برای ادامه حرکت داشته باشید.

 

  • تاریخ پایان را تعیین کنید

اهداف باز خطرناک هستند زیرا شما فشار فوری و فشار زمانی برای پیشرفت احساس نمی کنید. برای همین تنظیم زمان هدف هوشمندانه مهم است. هنگامی که تازه شروع به کار کرده و آن را به اهداف کوچکتر تقسیم می کنید از طریق یک جدول زمانی درمورد زمان مورد نیاز برای هر مرحله از هدف خودتان فکر کنید, تا بتوانید موفقیت را در هر مرحله مشاهده کنید.

مجتبی برزگر دوین

عضو هیات علمی دانشگاه

مشاور فروش وبازاریابی

درباره ی مدیر

عضو هیات علمی دانشگاه در رشته اقتصاد - بازاریابی

همچنین ببینید

۱۰ ایده کسب وکار سود آور

  کسب وکار رستوران: یکی از بهترین و سود آورترین ایده های کسب وکار است, …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 6 =