خانه / دپارتمان آموزشی / شانزده راه فوق العاده برای یافتن مشتری برای کسب وکارتان

شانزده راه فوق العاده برای یافتن مشتری برای کسب وکارتان

داشتن یک محصول یا خدمات عالی که مطمئن هستید بسیاری ازمردم به آن نیازدارند, به اندازه کافی خوب نیست تا باعث شود مشتریان ازشما خرید کنند. مشتریان, فروشگاه ، وب سایت و یا شبکه های اجتماعی شما را, فقط به این دلیل که یک کسب وکار جدید راشروع کرده اید پیدا نمی کنند. شما باید بیرون بروید و مشتریان راپیدا کنید. یک کسب وکار موفق همیشه درحال پیدا  کردن مشتریان جدید است. دراینجا شانزده راه برای پیدا کردن مشتریان جدید ارائه شده است.

 • برنامه ای برای استفاده مشتریان ایجاد کنید:

دقت کنید که چه چیزی یک مشتری ایده آل رامی سازد.اگرشما به کسب وکارها کالا می فروشید کدام گروه ها بیشترین علاقه را به خرید کالاها وخدمات شما دارند. نیازهای خرید مشتریان را مشخص کنید، چرخه خرید از شما چقدرطول می کشد؟ اگرفردی تصمیم بگیرد از شما خرید کند  آیا می تواند این کار را به سرعت انجام دهد؟ چگونه خریدار محصولات وخدمات شما را پیدا میکند؟آیا آنها دررسانه های اجتماعی فعال هستند؟زمانی که می خواهندخرید کنند به چه چیزهایی گوش می دهندو نگاه می کنند؟تمام این اطلاعات را بنویسیدو الگویی ازداخل آنها استخراج کنیدو به دنبال راه هایی برای قراردادن کالاهاواطلاعات شرکت تان درمکانهایی باشیدکه بازارهدف شما زمانی که قصد خرید دارد می تواند آنهارا درآنجا پیدا کند.

 

 • چشم انداز کسب وکارتان را در رسانه های اجتماعی ارتقا دهید:

سعی نکنید در رسانه های اجتماعی به مردم چیزی بفروشید، بلکه به دنبال ایجادارتباط و گسترش آن با مردم باشید.برای پست های آنان کامنت بگذارید(کامنت درتاییدآنها) فروش به مردمی که احساس می کنند شمارامی شناسندآسان تراست.

 • روی روزنامه های محلی تمرکزکنید:

هنوزهم روزنامه ها مکان خوبی برای پیداکردن مشتریان جدید و تبلیغات محسوب می شود. برای کسانی که درمسابقات جوایز کسب کرده اند، کسب وکار جدیدی راه اندازی کرده اند، تازه به سمتی منصوب شده اندو تمام کسانی که می توانید به هردلیلی به آنها تبریک بگویید پیام تبریک چاپ کنید. چرا که اینها می توانند مشتریان خوبی برای شما باشند؛ درروزنامه پیام تبریک وقدردانی چاپ کنید و درزیرآن اسم خودتان وشرکت تان وخلاصه ای ازفعالیت آن رابنویسید.

 

 • اطمینان حاصل کنید بازدید از وب سایت وشبکه های اجتماعی شما آسان است:

برای اینکه بتوانید اطلاعات تماس مشتریان راجمع آوری کنید یک خبرنامه رایگان یا یک کتاب رایگان رابرای دانلود, درسایتتان قراردهید به طوری که فرد برای دانلود، اطلاعات تماس وایمیل خود را واردکندو سپس فایل را دانلودکند.

 • حامی رویدادهای محلی باشید:

رویدادهایی که مشتریان شما درآنها حضور دارند مکان مناسبی برای تبلیغات می باشد. سعی کنید حامی مالی این رویدادها شوید؛ خصوصا اگرخیریه باشند که عالی می شود.

 

 • حضوردرجلسات وسمینارهایی که مشتریان هدف شماحضوردارند:

ازطریق روزنامه ها، جلسات وگردهمایی هایی راکه مشتریان شما در آنها حضور دارند را پیدا کنیدو درآنجا حاضر شوید و به تبلیغ کسب وکارتان بپردازید.

 • پیگیری بعد از ملاقات اولیه بامشتریان:

دوباره و چند باره بامشتریانی که یکبار باآنها صحبت کرده اید تماس برقرارکنیدو اگرگفتند مثلا به خدمات وکالاهای شما نیاز ندارند؛ سوال کنید که چه زمانی می توانید دوباره تماس بگیریدو یا اگر کسانی راکه به کالاهای شمانیاز دارند را می شناسند به شما معرفی کنند.

 • گرفتن کم ودادن زیاد:

برای بدست آوردن مشتری شما نیاز به ایجاد اعتماد داریدو یکی از بهترین راه های ایجاد اعتماد این است که نمونه های رایگان محصول خودتان را به افراد بدهید و از آنها بخواهید با دادن این نمونه ها به عنوان کادو به کسانی که دوستشان دارند آنها راخوشحال کنند؛ اگر شما مشاور هستید توصیه های رایگان ارائه کنید این می تواند درقالب یک خبرنامه باشد که هم تخصص شما را نشان میدهد وهم باعث ایجاد اعتماد در مشتریان میشود.

 • شبکه سازی کنید:

ازدوستانتان بخواهید اگر کسانی را میشناسند که کالاهاوخدمات شما بدردشان می خورد, معرفی کنندواگرامکان قیمت گذاری پله کانی دارید می توانید برای معرفی مشتریان جدید به این افراد درصد پرداخت کنید.

 

 • نام تجاری خودراگسترش دهید:

تا می توانید باید نام شرکت تان را بین مردم پخش کنید؛ مردم چیزی راکه بیشتر می بینند و می شنوند زودتر به خاطر می آورند. مثلا وقتی شما برای خرید پودرلباسشویی  می روید اولین نامی که به ذهنتان می رسد همان نامی است که بیشتربه گوشتان خورده است. نام تجاری، شماره تلفن وآدرس وب سایت تان را برروی هرچیزی که می توانید قرار دهید.

 • مطالعه رقبا:

رقبای خودتان راتجزیه و تحلیل کنید، کجاتبلیغ می کنند؟شبکه آنها کجاست؟چه تاکتیک هایی استفاده می کنند؟

 • ازچندآگهی کوچک به جای یک آگهی بزرگ استفاده کنید:

اکثرکسب وکارها از تبلیغات چاپی برای جذب مشتریان استفاده می کنند. شما هم میتوانیدازاین روش استفاده کنید.برای یک آگهی بزرگ برنامه ریزی نکنید به جای آن از طرح های کوچکتر برای مستریان بیشتری استفاده کنید؛ یعنی به جای یک آگهی تمام صفحه در روزنامه برای یک روز که مثلا برای شما یک میلیون تومان هزینه دارد می توانید از ده تا آگهی کوچکتر در ده روز و به قیمت صدهزارتومان استفاده کنید.

 • پرداخت به ازای هرکلیک و تبلیغات آنلاین:

گروه هدفتان را مشخص کنید(مثلاخانم های ۲۵تا۳۵ساله که درشهراصفهان زندگی میکنند) گروه ها و شبکه های اجتماعی که این افراد بیشتر در آنها حضوردارند را پیدا کنیدو در ازای  پرداخت  پول می توانید درآن گروه ها تبلیغ کنید. مثلا گروه ها وکانال های آشپزی درتلگرام اگرمشتریان هدف شما خانم های ۲۵تا۳۵ ساله هستند.

 • عضویت درانجمن هاو تشکل های محلی:

عضو تمام تشکل ها وانجمن های کسب وکار محلی تان شوید. مثلا اتاق بازرگانی، اتاق تعاون, انجمن تولیدکنندگان و….

 • سوال کردن دلیل عدم بازگشت برای خرید مشتریان هدف تان(بازخوردها راتحت نظر داشته باشید):

آیا آنها محصولی را پیدا کردند که بهتر نیازشان را برطرف می کند؟آیا به محصول شما نیاز ندارند؟ آیا قصد خرید ندارند؟آیا برای آنها دشوار است که از شما خریدکنند؟

همه اینها را یادداشت و تجزیه تحلیل کنید.

 • هیچ راه واحدی برای موفقیت درفروش وجود ندارد:

فروش زمانی رخ می دهد که مشتریان هدف درباره محصولات وخدمات شما ازچندین راه مختلف و از چندین تبلیغ مختلف مطلع می شوند. وقتی بیشتر درباره شما بشنوند بیشتر احتمال دارد که ازشما خرید کنند.مشتریان دوست دارند بدانند وقتی که آماده خرید هستند شما چه چیزهایی به آنها می دهید.

 

مجتبی برزگر دوین

عضو هیات علمی دانشگاه

www.artoosh.org

 

 

درباره ی مدیر

عضو هیات علمی دانشگاه در رشته اقتصاد - بازاریابی

همچنین ببینید

۱۰ ایده کسب وکار سود آور

  کسب وکار رستوران: یکی از بهترین و سود آورترین ایده های کسب وکار است, …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 6 =