خانه / دپارتمان آموزشی / پنج  چیز خیلی مهم  که باید درباره پول به فرزندانمان آموزش دهیم

پنج  چیز خیلی مهم  که باید درباره پول به فرزندانمان آموزش دهیم

یکی از مهمترین مسائلی که فرزندان ما قبل از ورود به بازار کار و زندگی مستقل باید درباره آن  آموزش ببینند؛ مدیریت  پول است. اگر مدیریت پول را بلد نباشند در زندگی با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد. چه بسیار فرزندان افراد ثروتمندی را دیده ایم که بعد از فوت والدین همه ثروت آنها را درعرض چند ماه ازدست داده و به فقرو فلاکت دچار شده اند. متاسفانه درکشورما صحبت درباره پول با فرزندان یک امرنکوهیده محسوب میشودو پدرو مادر سعی می کنند صحبت های مالی رادرحضور فرزندان انجام ندهند؛ که این امردرآینده باعث میشود فرزندان حس بدی به پول داشته باشندو داشتن وصحبت درباره پول را امری غیراخلاقی تلقی کنندو زندگی مالی بدی راتجربه کنند که این خواسته پدرومادرها نیست.

ما در اینجا پنج آموزشی را که باید به فرزندانمان در مورد پول بدهیم ارائه کرده ایم.

 

  • برنامه مالی چیست؟

به فرزندمان کمک میکند تا برنامه ای در زمینه مالی برای رسیدن به نیاز هایشان  ایجاد کنند. این برنامه باید شامل جریان درآمد، هزینه؛ یک بخش پس انداز، یک بخش سرمایه گذاری و بهتر است یک  بخش خیریه هم باشد. با یادگیری در زمینه پس انداز و سرمایه گذاری درسنین پایین او شروع به یادگیری برای کسب ثروت خواهد کرد. بهترین تمرین چیست؟ همانطور که فرزند شما  بزرگتر میشود او را دربعضی گفتگوهای مالی خانواده و یا اقوامتان مشارکت دهید.

 

  • چرا بودجه مهمترین سند مالی است؟

بودجه یک ابزار عالی برای کمک به کنترل پول است.کودک شما میتواند یاد بگیرد که چند نوع هزینه وجود دارد و چه راه هایی برای کسب درآمد و پرداخت هزینه در بودجه اش می تواند ایجاد کند.

آیا فرزند شما درآمدش را از طریق پول توجیبی، کارو یا ترکیبی ازهر دو کسب میکند؟ بودجه کمک میکند تا او با مفاهیم تنظیم ومحدودیت آشنا شود.

  • مزایای پس اندازچیست؟

یک برنامه پس انداز میتواند یک فرایند منظم پس انداز برای خرید یک چیز گران قیمت باشد.  یا یک طرح  پس انداز زمانی که هزینه های غیرمنتظره و شرایط اضطراری بوجود می آید به فرزندتان کمک می کند. مثلا زمانی که دوچرخه یا کامپیوترش خراب شده است. پس انداز خوب چیست؟پس انداز پانزده درصد از هر درآمدی که بدست می آورد.

 

  • برخی نکات کلیدی وام چیست؟

فرزند شما باید بداند که استفاده از وام معادل پول قرض گرفتن است.اما به جای قرض گرفتن از پدریا مادر از یک بانک قرض می گیرد.استفاده از وام آسان است ولی فرزند شما باید مسئولیت پذیری را یاد بگیرد که اگر وام را به موقع پرداخت نکند باید بهره و دیرکرد پرداخت کند.

 

  • درباره سرقت هویت چه می دانید؟

با توجه به اینکه استفاده از اینترنت، تلفن همراه وکارتهای بانکی رشد زیادی در چند سال اخیر یافته است و در آینده مسلما رشد بیشتری هم خواهد داشت. فرزند شما باید یاد بگیرد که چگونه از امنیت مالی خودش محافظت کند و چگونه ممکن است مورد سوءاستفاده قراربگیرد و باید در این زمینه به او آموزش دهید.

 

مجتبی برزگر دوین

عضو هیات علمی دانشگاه

www.artoosh.org

 

 

 

درباره ی مدیر

عضو هیات علمی دانشگاه در رشته اقتصاد - بازاریابی

همچنین ببینید

راهکارهایی برای شروع کسب‌وکار در شرایط دشوار اقتصادی

شروع یک کسب‌وکار جدید کار سختی است و وقتی کشوری در شرایط اقتصادی دشوار قرار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =