خانه / دپارتمان آموزشی / دپارتمان بازاریابی / بازاریابی / روشهای افزایش فروش موفق که شرکت های آمریکایی مورد استفاده قرار می دهند.

روشهای افزایش فروش موفق که شرکت های آمریکایی مورد استفاده قرار می دهند.

۱- تخفیف غیر منتظره به عنوان پاداش بدهید:
پس از پایان کار پول را به مشتری بازگردانید تا در صرفه جوییهای شرکت تان شریک شود.
سه هفته پس از دریافت قسط نهایی چکی با مبلغی اندک برای مشتری بفرستید و در یاد داشتی توضیح دهید که شما از یکی از تامین کنندگان تخفیفی گرفتید و می خواهید آن را با مشتری خود شریک شوید.

۲-  هدیه ای بفرستید:
روزی غیر مهم را بر روی تقویم سالانه انتخاب کنید و آن روز هدیه یا کارتی بفرستید.
وقتی یک روز را برای یاد بود در هر سال انتخاب کردید هدیه ای کوچک یا کارت تبریک خاصی را انتخاب کنید تا به مشتریان موسسه یا خریداران محصولات شما یاد آوری نماید که علت به یاد داشتن آنان در آن روز خاص چیست. به جای ارسال یک کارت، هدیه ای با آرم شرکت را انتخاب کنید.
هر سال به طور یکسان عمل کنید. در حالی که ممکن است بار اول واکنش قابل توجهی ایجاد نشود، در سال دوم یا سوم به موضوع صحبت در میان مشتریان و خریداران شما تبدیل خواهد گردید. این روش به ویژه راه خوبی برای هر موسسه ای است که به ابتکارات خود افتخار می کند و از جنبه شوخ طبعانه موسسات، هنرمندان، مشاوران و طراحان تبلیغات تجاری لذت می برد.

۳-  بسته های کالاهای جفت:
کالاهای جفت محصولاتی هستند که به صورت دوتایی عرضه می شوند ، یکی از آنها برای استفاده مشتری است و دومی برای آنکه به شخص دیگری داده شود.
بخش اعظم تبلیغات زبانی بر توانایی مشتری در تشریح برای شخص دیگر که ازچه چیزی در مورد محصول یا خدمات خوشش آمده متکی است. این کار از بیان شفاهی بسیار تاثیرگذارتر است, یک نمونه واقعی از کالاهای شما در اختیار مشتری قرار می‎گیرد تا آن را برای آزمایش به شخص دیگری بدهد.
از آنجا که این روش به منظور ایجاد یک واکنش زنجیره ای بازاریابی طراحی شده است، تمام اقلام جفت باید همراه با یک برگه (کوپن)، برگه سفارش با تخفیف یا وسایل دیگری باشند تا امکان آن را برای کسانی که در این زنجیره هستند ایجاد کنند که نمونه دیگری را برای دادن به شخص دیگری دریافت نمایند.

۴-  کالاهای جفت برای داروخانه ها و سوپر مارکتها:
دو نمونه از هر قلم کالای جدید مثلا شیشه خردل، آبمیوه مناطق استوایی، جلای ظروف فلزی، قرص مکیدنی ضد سرفه، یا نظایر آنها را که می خواهید مشتریان امتحان کنند در یک کیسه پلاستیکی با نام و نشانی شرکت یا هر بسته بندی دیگر قرار دهید. دو نسخه از یک اعلامیه را هم که بهترین روش استفاده از این اقلام را توضیح می دهد در آن بگذارید. به نحوی توضیح دهید که یکی از دو قلم باید به دوست، همکار یا یکی از بستگان داده شود .

دو برگه تخفیف را هم به دو اعلامیه بچسبانید یکی برای دریافت کننده اصلی و دیگری برای دوست،همکار یا یکی از بستگانش باشد .

۵- یک جفت برای ناشران:

دو نسخه از یک کتاب، نوار، نشریه ، دیسک ۳/۵ اینچی یا سایر آثار منتشر شده را در بسته بندی کاغذی بپیچید. یادداشت زیر را هم روی آن بسته بندی بچسبانید:
مطمئنیم که وقتی این کتاب را بخوانید این نوار را بشنوید مایل خواهید بود در آینده به آن رجوع کنید. همچنین ممکن است بخواهید مفاهیم و مطالب آن را با کس دیگری شریک شوید. در نتیجه ما نسخه دومی از کتاب و نوار خود را هم ارسال کرده ایم تا به دوست، همکار یا یکی از بستگان خود بدهید.
در حالی که مفهوم فروش دو کتاب یا نوار به قیمت یکی از آنها ممکن است باعث افزایش هزینه محصول گردد به خاطر داشته باشید که حجم اضافی تولید شده می تواند قیمت هر واحد را تا مبلغ زیادی کاهش دهد و ارقامی چشمگیر از توزیع را ایجاد کند که به خودی خود بسیار مهم هستند .

 

۶- خدماتی مرتبط با کار خود را ارائه کنید:
ارتباطی طبیعی بین کار خود و خدمات یا محصولاتی پیدا کنید که می توانید آنها را ارائه نمایید تا مباحثی را که می خواهید ایجاد گردد.
اگر یک نماینده بیمه ترتیبی دهد که دستگاه‏‎های اطفای حریق شما به طور منظم به رایگان بازرسی و شارژ شود آیا او را به دیگران توصیه نمی کنید ؟ اگر در کار معاملات املاک هستید، آیا فکر می کنید چنانچه به مشتریان خود پیشنهاد نمایید به طور منظم شماره خانه آنها، حاشیه پیاده رو یا سطل زباله جلو منزلشان را به رایگان برایشان رنگ کنید درباره شما به دیگران نخواهند گفت؟ اگر تجهیزات تلفن یا سایر دستگاههای ارتباطی می فروختید فکر می کنید ارائه خدماتی برای تمیز و ضدعفونی کردن این دستگاهها به طور ادواری و به رایگان برای مشتریان، ممکن است باعث شود آنها نظراتی در مورد شما به دیگران ابراز کنند که به نفع هدفهای فروشتان باشد؟
کلید عملی کردن این مفهوم به عنوان ایجاد کننده تبلیغ شفاهی و زبانی آن قدرها در ارزش محصول یا خدمات نیست بلکه ماهیت اتفاقی و بدون قاعده آن چیزی است که ارائه می شود و همچنین مفید بودن آن است.

۷- قدرت کارت تلفن:
کارت تلفن وسیله ای است که امکان پیش پرداخت برای تماسهای تلفنی راه دور را فراهم می سازد.
کارت تلفن استفاده از این دستگاه را تشویق می کند و واضح است که تلفن یکی از وسایل اصلی انتقال نظرات شفاهی است .
از این نظر به کارگیری این کارتها به عنوان ابزاری تبلیغی می تواند راه مهمی برای اظهارات تبلیغی شفاهی مطلوب درباره محصول یا خدماتی باشد.
وقتی یک کارت تلفن تبلیغی که مبلغ معین اولیه دارد مورد استفاده قرار گرفت و دریافت کننده تمام مبلغ آن را مصرف کرد استفاده کننده می تواند با استفاده از کارت اعتباری خود مجددا آن را برای بهره برداری از تلفن شارژ کند.

۸- کارت تلفن برای مسافران:
کارتهای تلفن می توانند به طور همزمان هم تبلیغی باشند و هم انگیزه ای برای صحبت کردن ایجاد کنند.
دو کارت برای افرادی که از آمریکا به انگلیس سفر می کنند ساخته شد آنها به عنوان پاداشی برای انتخاب یک شرکت هواپیمایی خاص یا برنامه ریزی و ذخیره جا توسط یک موسسه مسافرتی به خصوص داده می شوند اما در عین حال به عنوان وسیله ای برای تماس با خانه و بحث درباره سفر در حالی که این سفر در جریان است عمل می کنند.
هیچ چیزی نمی تواند در عرصه تبلیغات زبانی موثرتر از آن باشد که افراد درباره محل یا رویدادی در حالی که دارند ار آن محل یا رویداد لذت می برند با دیگران صحبت کنند.
کارت تلفن می تواند به طریقی به انتقال این احساس کمک کند که وسایل دیگر تبلیغات زبانی را قادر به انجام آن نیستند
۹- حامل یک کارت تلفن:
می توان کارتهای تلفن را همراه با پوشه ای که دربرگیرنده یک پیغام تبلیغی از ارائه دهنده کارت است به مشتری داد.
ما معتقدیم که ارائه کننده کارت تلفن باید دریافت کننده را به نوعی تشویق نماید که در مورد تجربه خود از خدمات یا کالاهایی که دریافت کرده است با دوستان، بستگان و همکاران خود صحبت کند. توجه کنید که پیام، دریافت کننده کارت را تشویق می‎کند تا اندکی درباره آنچه می خواهد به شنونده بگوید بیندیشد پیش از آنکه توضیح دهد چه دیده و چه کرده است.
با وادار ساختن شخص به تفکر در مورد چگونگی تشریح یک مکان یا رویداد، سخنگو به وسیله ی تبلیغی بهتر و واضحتری برای ارائه کننده کارت تبدیل می شود.

۱۰- پوششی برای استفاده مجدد:
پاکت جعبه و روبانهایی برای هدایا تهیه کنید که استفاده مجدد را تشویق نماید.
بسیاری از خریداران خردمند جعبه ها و روبانهای هدایای فروشگاههای معتبر را نگاه می دارند تا هدایای خود برای دیگران را در آن بسته بندی نمایند بدون اینکه توجه کنند هدیه جدید از همان فروشگاه خریداری شده است یا نه این عقیده خوبی است که می تواند آن را به تبلیغ زبانی تبدیل نمود.
طرحی برای جعبه هدیه، روبان، کاغذ بسته بندی و نوارهای خود چسب مناسب انتخاب کنید که استفاده مجدد را تشویق کند. حتما نام موسسه خود را به طریقی بر روی کاغذ یا جعبه مشخص کنید. کارتی را در بسته هدیه قرار دهید یا نوشته ای را با مهر در ته جعبه یا پشت کاغذ بزنید و مفهوم استفاده ی مجدد را توضیح دهید. این مفهوم تبلیغات شفاهی برای استفاده ی چنان موسساتی همچون فروشگاههای پوشاک، تامین کنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی، عتیقه فروشان، هدیه فروشان و نظایر آنها طراحی شده است .

 

مجتبی برزگر

عضو هیات علمی دانشگاه

 

درباره ی مدیر

عضو هیات علمی دانشگاه در رشته اقتصاد - بازاریابی

همچنین ببینید

چگونه یک بروشور تبلیغاتی خلاقانه طراحی کنیم؟

شما هر چقدر هم تلاش کنید فقط می توانید در یک مکان حاضر باشید, اما …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =