خانه / دپارتمان آموزشی / دپارتمان موفقیت / خودتان ، خود را قربانی نکنید! ( درس هفتم از ۳۰ درس موفقیت)

خودتان ، خود را قربانی نکنید! ( درس هفتم از ۳۰ درس موفقیت)

[membersonly]

یکی از «آن ها » که ممکن است شما را اسیر کنند و ما سه نمونه را در صفحات پیش برشمردیم خود شما هستید! بله ، خود شما می پرسید، چطور؟ مهمترین عواملی را که در خود شما قرار گرفته و اراده ی شما را سلب می کند در این جا می آوریم ولی قبل از آن به شما اطمینان می دهیم که اگر مصمم باشید می توانید با همه ی این عوامل مبارزه کنید و از دام آنها خلاص شوید:

۱-تعلیم و تربیت گذشته شما

به این مطلب در بحث وابستگی شغلی اشاره کردیم. اگر به شغلی تن می دهید که در سالهای گذشته برای آن آموزش دیده اید یا به هر دلیلی آن را انتخاب کرده اید ( یا بدتر از آن، برای شما انتخاب کرده اند !) در حالی که الان استعدادهای تازه ای در خود کشف کرده اید و علایق تازه ای پیدا کرده اید، در واقع خود را اسیر آن کار کرده اید ! چرا به دنبال کاری نمی روید که الان به آن علاقه دارید و فکر می‎کنید برای شما و شهر شما و کشور شما مفیدتر است؟  مگر کار شما نباید برایتان آرامش و رضایت ایجاد کند؟ مگر نه این است که وقتی از کارتان راضی باشید برای خانواده و جامعه تان نیز مفید و با ثمرتر خواهید بود؟ پس منتظر چه هستید ؟ از تغییر و تحول در زندگی خود می ترسید؟ نگران هستید که زحمت شما زیاد شود؟ تغییر شغل را نادرست می دانید ؟ اطرافیان رضایت نمی‎دهند ؟ بس است! قرار بود خودتان تصمیم بگیرید و با در نظر گرفتن همه ی جوانب و مشورت با افراد خبره و با تجربه، راه درست را انتخاب کنید.

 ۲- ارزشها و معیارهای اخلاقی شما

برخی از ارزشها و معیارها که از کودکی در ذهن شما جای گرفته اند و گاه آنها را تغییر ناپذیر می شمارید، دست و پای شما را بسته اند اگر درست بیندیشید متوجه می شوید که فلان فکر یا کار که ده سال پیش آن را غیر قابل تغییر و همیشگی تصور می کردید ، امروز ارزش خود را پیش شما از دست داده است .

جز قوانین الهی ، همه در جهان پیوسته در حال تغییر است، شما هم دایما در عادت ها و معیارهای گذشته تجدید نظر کنید و اگر می‌بینید با موازین زندگی امروز ناسازگارند آنها را کنار بگذارید و خود را اسیر آنها نکنید .

۳- آسیبهایی که به جسم خود وارد می آورید !

آیا با خود فکر کرده اید بعضی از ما با بدنهای خود چه می کنیم ؟ گاه همانند کم ارزش ترین چیزها با آن رفتار می کنیم؟ ما وظیفه داریم با تغذیه درست و متعادل ، ورزش و استراحت کافی جسم خود را سالم و نیرومند نگهداریم .

از شما می پرسیم اگر با بی برنامگی در تغذیه مانند پرخوری یا مصرف الکل ، سیگار و سایر مواد مخدر یا استفاده بی رویه از داروها سلامت خود را به خطر اندازیم و خویشتن را در معرض انواع بیماری های غیر قابل علاج یا عادت های کشنده قرار دهیم، آیا در واقع خودمان را قربانی تنبلی ها و نادانی های خود نساخته ایم  و با تخریب جسم خویش کفران نعمت نکرده ایم؟

۴– تصور نادرست شما از خود

برخی تصورات و پندارهای شما در مورد خودتان می تواند باعث شود بازیچه ی دست دیگران قرار گیرید ! چطور ؟ فرض کنید شما براین باور باشید که برای انجام کار مورد علاقه تان هوش و توانایی کافی ندارید و به همین جهت نمی توانید آن کار را درست انجام دهید و یا به اندازه ی دوستان . آشنایان خود و مورد توجه مردم نیستید. در این صورت از دیگران چه انتظاری دارید ؟ آیا به آنها حق نمی دهید حداقل مثل شما فکر کنند، شما را ندیده بگیرند، ارزش واقعی تان را زیر پا بگذارند و شما را بازیچه و دنباله رو خود قرار دهند؟ پس داشتن تصور درست و واقعی از خود و شناخت استعدادها و توانایی های گسترده ی خویش، برای استقلال و موفقیت شما حیاتی و تعیین کننده است.

[/membersonly]

درباره ی مدیر

عضو هیات علمی دانشگاه در رشته اقتصاد - بازاریابی

همچنین ببینید

این ۶ عادت شما را موفق تر می کند:

موفقیت زمانی اتفاق می افتد که مردم آنچه را که برای موفقیت لازم است به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 2 =