خانه / دپارتمان آموزشی / دپارتمان بازاریابی / بازاریابی / ۲۱ایده عالی بازاریابی برای شروع یک کسب وکار

۲۱ایده عالی بازاریابی برای شروع یک کسب وکار

اصول اولیه

 • ساخت ابزار بازاریابی باکیفیت

شما باید یک تصویرازکاری که می خواهیدشروع کنید داشته باشید و فهرستی ازهرچیزی که می خواهید درهنگام مواجهه بایک مشتری جدیدارائه دهید آماده کنید, از جمله یک پکیج از بروشورو سی دی های معرفی کارتان, اگر فکر می کنید توانایی تامین هزینه این بسته ها را ندارید لااقل این بروشورها را روی فلش خودتان آماده داشته باشید. اگر فکرمی کنید طراحی بروشور برای شما هزینه دارد می توانید از یک دانشجو استفاده کنیدکه با  قیمت خیلی کمتری برای شما طراحی ها را انجام دهد.

 • شیوه ارتباط گرفتن با مشتریان:

تلفن شرکت تان را روی پیغام گیرقراردهید تا در زمانی که نبودیدوکسی تماس گرفت او را راهنمایی کند. اگر به جای شما فرزندتان یا هر کسی که توانایی این کار را ندارد پاسخ تلفن را بدهد مشتری شما برای همیشه از دست رفته است.

 • تاآنجا که ممکن است تمرکزکنید:

به جای تلاش برای جذب همه مردم ، مخاطبان خودتان را به گروه کوچکی محدود کنید. به جای ارتباط برقرارکردن  هر دو ماه با مشتریان, با این کارمی توانید هر دو هفته با آنها ارتباط بگیرید و گروه هدف با کیفیت وبدرد بخور برای خودتان مشخص کنید و با آنها ارتباط بگیرید و بروشورهای بازاریابی تان را برایشان ارسال کنید و به ملاقات حضوری آنها بروید.

 • بهترین استفاده را از نمایشگاه های تجاری بکنید:

اگر از قبل غرفه نگرفته اید سعی کنید کسی را پیدا کنید و درغرفه اش شریک شوید، این روش فوق العاده موثراست البته نمایشگاه هایی که مخاطبان هدف شما درآن ها حضور دارند منظور ماست.

 • ازفضای آنلاین اطلاعات کسب کنید:

شما می توانید وارد سایت های رقیبانتان شوید و فعالیت های آنان را تحت نظر داشته باشید و ببینید چه نوع مشتریانی را جذب کرده اند و چگونه آنها را نگه می دارند.

بدست آوردن به صورت دوستانه

 • پیشنهاد کمک دهید:

شما نه تنها باید کارتان خوب باشد بلکه باید کارهای خوب هم انجام دهید. ایده های رایگان ارائه دهید و به موسسات خیریه به صورت رایگان خدمات دهید.

 • نمونه کار ارائه دهید:

یک نمونه کار رایگان ارائه دهید تا مردم کیفیت کار شما را ببینند. مردم چیزی را که خودشان تجربه کنند زودترمی پذیرند.

 

 • شبکه:

به باشگاه ها، انجمن ها و پارک ها بروید وبا مشتریان هدف خود صحبت کنید ببینید آنها واقعا به چه چیزی نیاز دارند.

 

 • با سایر کسب وکارها همکاری کنید:

کسب وکارهای مشترک با خودتان را پیدا کنید و ببینید چگونه می توانید با هم دیگر کار کنید تا به نفع همه باشد. در بروشورهای تان و یا در آخرفاکتورهایی که ارائه می دهید آن شرکت ها را معرفی کنید.

بدست آوردن آنلاین

 • چت آنلاین

گروه های چتی که مخاطبان شما حضور دارند را پیدا کنید و آنجا در خصوص کسب و کارتان به گفتگو بپردازید.

 • ارائه یک خبرنامه الکترونیکی:

این کار شما را به عنوان یک متخصص در کسب وکارتان معرفی می کند وعلاوه بر آن می توانید آدرس ایمیل جمع آوری کنید. درمورد کسب وکارتان در این خبرنامه اطلاعات مفید وکاربردی ارائه کنید.

 • مشتریان منتظرنمی مانند تا شما آنها را در قضای آنلاین پیدا کنید:

به جای خرید یک لیست ایمیل برای تبلیغات در وب سایت ها بگردید و کسب و کارهای مشترک را پیدا کنید و برای آنها توضیح دهید که همکاری با شما می تواند چه نفعی برای هردوشما داشته باشد.

 

 • به جایی بروید که بهترین چشم اندازشما قرار دارد:

این بازاریابی فضای باز است. آیاشما خدمات مراسمات ومهمانی ها را ارائه می دهید؟می توانید از سینماهای محل زندگی تان بخواهید قبل از شروع فیلم تبلیغات شما را ارائه دهند. ولی ابتدا باید محیط مناسب کسب و کارتان را پیدا کنید.

 • یک متخصص باشید:

مهارتهای خودتان در کسب وکارتان را با نوشتن مقالات تخصصی و ارسال آن برای روزنامه ها؛ مجلات ویا سایر وب سایت ها نشان دهید, در فهرست کارشناسان صنعت خود قرار بگیرید یا یک کتاب بنویسید.

 

 • سمینار رایگان برگزار کنید:

علاوه براینکه می توانید مشتریان زیادی را جذب کنید، می توانید از سایر کسب و کارها برای ارائه تبلیغاتشان در سمینارتان کسب درآمد هم داشته باشید.

 • اخبار محلی را پوشش دهید:

سعی کنید تا در منطقه ای که فعالیت می کنید به یک برند تبدیل شوید و خودتان را دررأس اخبار قرار دهید و این هنر شما را نشان می دهد که خبرنگاران را مجاب کنید ازشما بنویسند.

 • با مردم ارتباط نزدیک برقرار کنید:

یک راه خوب برای شناخته ترشدن این است که مثلا اگر شما فروشنده صنایع دستی هستید یک نمایشگاه صنایع دستی (آموزش ساخت صنایع دستی)راه اندازی کنید, شما می توانید آن را به صورت رایگان ارائه دهید یا یک مسابقه برگزار کنید هرکسی برنده شد یک دوره ی رایگان آموزش ببیند. وقتی مردم تماس برقرار کردند شما یک لیست پستی ومشخصات از مشتریان جدید خواهید داشته که می توانید تبلیغات خودتان را برایشان ارسال کنید.

 

 • سپاسگذارم،مرسی،متشکرم:

برای ۲۰درصد از مشتریانی که بیشترین خرید را از شما داشته اند پیام تشکر بفرستید ویا دفتریادداشت و دعوت به نهار, این کارهزینه ی زیادی برای شما ندارد ولی به مشتریان شما این حس را می دهد که ویژه هستند.

 

 • تضمین ارائه دهید:

اگرشما ضمانت نامه ارائه دهیدمردم بیشترمایل هستند که با شما کار کنند

 • بازاریابی ویروسی(کاری کنید مشتریان ازشما صحبت کنند):

یکی از موثرترین روش های بازاریابی ،بازاریابی ویروسی است یعنی نقل قول دهان به دهان, دوستان شما تعریف یک برند ویا یک کالا را بیشتر از شما قبول می کنند تا تبلیغاتی که می بینند، مشتریان خودتان را به گونه ای تحت تاثیر قرار دهید تا همه جا از شما تعریف کنند.

 • تلفن:

گوشی تلفن را بردارید و با مشتریان بالقوه تان تماس بگیرید و از نه شنیدن نترسید زیرا شما آمدید تا برنده باشید.

مجتبی برزگر دوین

عضو هیات علمی دانشگاه

www.artoosh.org

#بازاریابی

 

 

 

درباره ی مدیر

عضو هیات علمی دانشگاه در رشته اقتصاد - بازاریابی

همچنین ببینید

راهکارهایی برای شروع کسب‌وکار در شرایط دشوار اقتصادی

شروع یک کسب‌وکار جدید کار سختی است و وقتی کشوری در شرایط اقتصادی دشوار قرار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =