خانه / وبلاگ / عدم بازارسنجی یا مطالعه بازار یکی از دلایل تعطیلی کسب وکارها     

عدم بازارسنجی یا مطالعه بازار یکی از دلایل تعطیلی کسب وکارها     

 

تصمیم گیری در خصوص شروع یک کسب وکار بدون بررسی بازار مانند رانندگی با چشمان بسته است. دربازارهای امروز تنوع محصولات, سرعت بالای تغییر تکنولوژی باعث شده تا حضور در بازار بیش از گذشته مشکل باشد.

جوانی که جویای کار است وقصد راه اندازی یک کسب وکار را با سرمایه اندک خانوادگی دارد, سرمایه ای که با پس اندازهای خانواده در چندین سال جمع آوری شده است وتمام دارایی یک خانواده محسوب می شود. تصور کنید جوانی با این مشخصات بعد از راه اندازی کسب وکار نتواند به فعالیت ادامه دهد وبه علت ورشکستگی مجبور شود کسب وکارش را تعطیل کند, چه لطمات جبران ناپذیری از نظر روحی وروانی به فرد وخانواده اش وارد می شود, سرمایه ای که نتیجه چندین سال ریاضت اقتصادی خانواده بوده از دست می رود وجوانی که حالا علاوه بر بیکاری باید بار روانی این اتفاق را نیز به دوش بکشد.

دودلیل عمده برای اتفاق بالا وجود دارد:

 • ما ایرانی ها اعتقادی به مشورت با افراد خبره وکارشناس نداریم(با اینکه در دین مبین اسلام هم تاکید زیادی بر مشورت کردن شده) وهمه خود را مدیر ومطلع وصاحب نظر می دانیم. برای همینم است که علوم انسانی جایگاهی در کشورمان ندارد و نتیجه آن می شود عدم کارایی ومشکلات عدیده هم در کسب وکارمان وهم اداره امور کشور.
 • ما انسان ها علاقه زیادی به تقلید از دیگران داریم. وقتی میبینیم کسب وکاری موفق است سریع کپی برداری می کنیم واین را درنظر نمی گیریم که چه پروسه ای را طی کرده تا به موفقیت رسیده این یکی بین هزار تا کسب وکار آن  صنف موفق بوده ۹۹۹ تا آنها موفق نیستند. برای همینم می بینیم در یک دوره ای کل بازار می شود مغازه های موبایل فروشی و در یک دوره می شود کافی نت وکافی شاپ و… وبعد از یک مدتی تعداد زیادی از آنها به علت نبود مشتری مجبور به تعطیلی می شوند.

این مشکل را ما در بخش کشاورزی هم شاهدش هستیم. در سالی که قیمت گوجه فرنگی بالاست در سال بعدش همه به کشت گوجه فرنگی رو می آورندو در سال بعد پیاز… همینطور ادامه می یابدو هر ساله ما شاهد از بین رفتن مقدار زیادی از محصولات کشاورزی به علت نبود تقاضا و ضرر کشاورز هستیم.

چرا این اتفاق رخ می دهد؟

زیرا تصمیم گیری ما برای کشت یک محصول به جای اینکه از بررسی بازار وتحقیقات بازار نشات گرفته باشد تابع یک تصمیم سطحی( قیمت جاری محصول در بازار)  است. جالبه که فکر می کنیم فقط خودمان زرنگ هستیم وفهمیدیم که گوجه امسال گران است واگه سال بعد بکاریم سود خوبی نصیب ما می شود وبقیه از این ماجرا اطلاعی ندارند.

راه حل این مشکلات چیست؟

بازارسنجی یا بررسی بازار

ما قبل از ورود به هر کسب وکاری باید بازار آن محصول را مورد بررسی قرار دهیم که شامل:

 • شناسایی فرصت ها, نیاز های بازار ومصرف کنندگان:

بازار به چه کالاهایی نیاز دارد, مردم چه مشکلاتی دارند که هنوز حل نشده باقی مانده است.

 • تحقیق در مورد حجم بازار کالای مورد نظر:

چه تعداد تولید کننده در استان, کشور فعال هستند. چقدر واردات داریم.

 • تحقیق در مورد سهم هر یک از تولید کنندگان:

هر کدام از تولید کنندگان چه سهمی در بازار دارند. مثلا مایکروسافت حدود ۸۰ درصد بازار نرم افزار را در اختیار دارد در نتیجه وارد این بازار شدن فوق العاده مشکل خواهد بود. یا در ایران کاله حدود ۶۵ درصد بازار محصولات لبنی را در اختیار دارد .

 • تحقیق درباره بخش بندی بازار:

گروه هدف هر کدام از تولید کنندگان  چه کسانی هستند؟ کدام گروه هدف قابلیت فعالیت بیشتری دارد؟

ما می توانیم جامعه را به گروه های مختلفی تقسیم بندی کنیم: مثلا خانم ها, آقایان, نوجوانان( دختر, پسر), کودکان( دختر, پسر) وباید انتخاب کنیم که می خواهیم برای کدامیک از این گروه ها تولید کنیم؟ ما نمی توانیم کالایی تولید کنیم که همه جامعه بتوانند استفاده کنند. مثلا  فروش یا تولید لباس فقط برای کودکان اونم دختر بچه ها.

 • تحقیق در حوزه قیمت کالاها و نحوه قیمت گذاری:

چه قیمتی برای کالایمان تعیین کنیم که قدرت رقابت داشته باشد .

 • تحقیق در مورد شبکه های توزیع, بسته بندی وکیفیت:

من چگونه می توانم کالای تولید شده را بدست مشتریان برسانم؟ آیا باید با خرده فروشی ها وارد مذاکره بشوم؟ یا عمده فروشی ها یا شرکت های پخش یا خودم یک مغازه عرضه مستقیم راه اندازی کنم؟ یا از طریق اینترنت ورسانه های اجتماعی

 • تحقیق در مورد مشتریان:

مشتریان من چه کسانی هستند؟ چه سلایقی دارند؟ کجا می توانم آنها را پیدا کنم؟

اگر مشتریان من خانم ها هستند در کجا ها بیشتر تردد دارند؟ آرایشگاه ها, سالن های ورزشی؟

 • تحقیقات در خصوص نام برند کالا:

انتخاب برند یا نام تجاری یکی از مهترین مسائل برای هر کسب وکاری است. شما بعد از شنیدن یک نام بد چه حسی پیدا می کنید؟ نام گذاری نیاز به تحقیق در روان شناسی مصرف کننده وفرهنگ منطقه دارد.

 • تحقیقات بازاریابی واثر بخشی تبلیغات:

چه روش های بازاریابی وتبلیغات با بودجه من قابل انجام است واثر بخشی بیشتری دارد. رقبای بازار از چه روش های تبلیغی وبازاریابی استفاده می کنند؟

 • تجزیه وتحلیل توانایی ها ونقاط ضعف وقوت خودمان

 

مجتبی برزگر دوین

عضو هیات علمی دانشگاه

 

درباره ی مدیر

عضو هیات علمی دانشگاه در رشته اقتصاد - بازاریابی

همچنین ببینید

علومی که هنوز به ایران نرسیده

سلام واحترام بعضی علوم هستند که هنوز به کشور ما نرسیدن وبرای ما اهمیتی ندارند …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =